Terviseteokese laureaat küpsetab tainas valmistatud võililli
Pildil: Tunnustuse saab Kaie Altmets.
Kuigi Järvamaa 2024. aasta terviseteo tunnustusi jagatakse praeguse aasta tegude eest, on Kaie Altmets pühendunud umbrohu populariseerimisele, põnevate retseptide rahva ette toomisele ning koostööle Koigi kooliga juba kümme aastat. 16. oktoobril sai Altmets Koigi mõisas korraldatud umbrohufestivali eest Terviseteokese auhinna. Kõige suurem üllatus tuleb alati siis, kui seda ei oska ette oodata. Nii läks ka Altmetsaga. Ta on märkamise eest väga tänulik.
Altmets korraldab Koigi mõisas umbrohufestivali alates 2014. aastast. Sel aastal toimus üritus juba kümnendat korda. „Idee tekkis meil Koigi valla ajal, kui tegime mõisale arendusprojekti," meenutas Altmets. Koos Kristjan Kõljala ja projektijuht Ülle Puustusmaaga pandi alus kahele traditsioonile: kevadine umbrohufestival ja sügisene moosilaat. „See oli kaheaastane mõisa sündmuste projekt. Need kaks esimest sündmust sai väga suurejooneliselt korraldatud," lisas ta. Altmets meenutas, et esimesel aastal oli kavas ka suur õhtusöök, kus kokkas Dimitri Demjanov, kes valmistas oma meeskonnaga mitmekäigulise õhtusöögi. Lisaks kulinaarsele rännakule sai nautida Maarja-Liis Ilusa ja Peeter Rebase esinemist.
Umbrohufestivali üheks osaks on alati olnud degusteerimine. Huvilised saavad välja panna umbrohust tehtud suupisteid. „Üks, mida mina olen algusest peale teinud, on tainas küpsetatud võililled, " avaldas Altmets. Neid on ta teinud ka oma lapselapsele, kel on umbrohufestivali paiku sünnipäev. Kõik söövad ja kiidavad. See, milliseid hõrgutisi saab valmistada, sõltub suuresti ilmast. Vahel saabub kevad varem, vahel hiljem. Mõnel aastal on laual laiem valik saaduseid, teisel aastal vähem. Viimase festivali tarbeks korjas tragi naine neli kilogrammi nõgeseid.
Altmetsal endal on huvi looduslike toitude vastu olnud juba väga varajasest east saati. Ta armastab ka seenel käia. „Juba väga väikesena õppisin vanaemaga koos seeni tundma," meenutas Altmets. Esimene raamat, kust Altmets kogus inspiratsiooni umbrohutoitudeks, oli „Tervis jumala apteegis", autor Maria Treben. Iga aasta kevadel teeb Altmets võilillede ja nõgestega nädalase kuuri, tarbides tervistele kasulikke taimi kas tee, puljongi või supina ning valmistades erinevaid roogasid. Nädala jooksul sööb ta iga päev vähemalt ühe umbrohtu sisaldava toidu. Ta eelistab just soolasemaid maitseid. Väekaks taimeks nimetab ta võilille, mis mõjub hästi maksale. Taime kõik osad on kasutatavad. Ka juur. Altmetsa sõnul kasutatakse võilille toiduks ka Prantsusmaal, kus rajatakse lausa eraldi võililleväljasid. Meil Eestis on taim kõikjal kergesti kättesaadav ja tihti isegi põlatud, sest teda on väga palju.
Koigi mõisas asuv kool on üritustele hea koostööpartner. Umbrohumaailma kaasatakse ka lapsi, kes valmistavad samuti enda retseptidest hõrgutisi. Sel aastal said lapsed lauakatmist ja -kombeid õppida pidulikul lõunasöögil. Altmets peab seda lastele väga oluliseks, samuti võimalust tutvuda kooliaias kasvavate taimedega. Kui praegu on küll teada, et järgmise aasta festival toimub 15. mail, siis täpne kava veel valmis pole. „Laste lõunasöögiga tahaksime kindlasti jätkata," tõi Altmets välja ühe osa võimalikust programmist. Ideed kogub Altmets aasta vältel märkmikku.
Vaadates tagasi nii umbrohufestivalile kui ka moosilaadale, siis mõlemal üritusel kohtab teatud traditsioone, kuid samas on igal aastal ka midagi uut. Korraldatud on taimemüüki, kontserte, perepäevi, moosilaat ühendatud vanavanemate päevaga jne. Umbrohufestivalil on teadmisi jaganud näitus-väljapanek. Sel aastal eksponeeriti kümmet toiduks kasutatavat umbrohtu. Sai uudistada, milleks, mida ja kuidas kasutada. „Igaüks võib oma fantaasiat rakendada, aga taimi tunda on oluline," ütles Altmets.
Järva vallast oli Terviseteokese auhinnale nomineeritud ka Järva valla õpetajate spordipäev, mille taolist mujalt ei leia. Idee autor Imavere kooli õpetaja Taiga Laur sõnas tunnustuse kätte saamisel: „Idee tuli sellest, et „Liikuma kutsuvate koolide" ühel kaunil seminaril visati välja mõte, et lapsi kutsutakse liikuma, aga õpetajaid? Siis tekkiski mõte, et miks ka mitte. Aastal 2021 said Järva valla õpetajad kokku kutsutud Imaverre esimesele spordipäevale. Ja sinna tulid nii koolide kui ka lasteaedade esindajad. Väga äge oli ja niimoodi me jätkanud oleme." Spordipäeva alustatakse Lauri loodud lauluga ning võistlus toob kokku kuni kümneliikmelised tiimid igast haridusasutusest. Päev algab ühisvõimlemise ja laulmisega, millele järgneb sportlik tegevus ning lõpus tehakse kokkuvõtted ja autasustatakse parimaid. Võitjad saavad endale au korraldada järgmise aasta spordipäeva. Järgmisel aastal toimub järjekorras juba viies õpetajate spordipäev.
Järvamaa Terviseteokese auhinda antakse välja 2010. aastast. Alates 2022. aastast on ürituse korraldaja SA Järvamaa. Järvamaa aasta silmapaistvate tervist edendavate tegude ja tegijate konkursile võib esitada eraisikuid või organisatsioone, kes on käesoleval aastal kaasa aidanud terviseedenduse tähtsustamisele, teadlikkuse tõstmisele või loonud eeldused inimeste tervise edendamisele maakonnas.