Head nõuanded
Mida lapsele öelda, kuidas teda aidata?
- Kui näed, et lapsel on mure, julgusta teda juhtunust rääkima oma sõnadega.
- Kuula last tähelepanelikult. Tunnusta teda loo rääkimise eest.
- Ütle lapsele, et ta pole juhtunus süüdi.
- Usu last. Sageli võib lapse väärkohtleja olla talle tuttav inimene, pereliige, naaber või sõber. Laps ei pruugi alati aru saada, et ta oli ahistamise või kiusamise ohver.
Kuhu pöörduda, kui laps vajab abi?
- Lapsed, vanemad ja kodanikud, kes soovivad lastega seoses nõu, saavad abi lasteabitelefonilt 116 111. Samal numbril võib teatada abivajavast lapsest.
- Lasteabitelefoni konsultandiga saab vestelda ka veebilehel lasteabi.ee või kirjutades aadressile info@lasteabi.ee.
- Kui kellegi elu või tervis on ohus, helista viivitamatult 112.
- Sotsiaalkindlustusameti lastemaja, kirjutada võib info@lastemaja.ee
- Vihjeliin www.vihjeliin.ee on MTÜ Lastekaitse Liidu pakutav veebipõhine tasuta teenus.
- Seksuaalvägivalla kriisiabikeskused on kõigile abivajajatele avatud ööpäevaringselt nelja suurema haigla juures Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Kohtla-Järvel.
- Veebikonstaablite poole võib pöörduda, kui soovitakse nõu politseilt.
Perelepitus
Perelepitus aitab lahku minevatel lapsevanematel üksmeelele jõuda ning sõlmida lapse huvidest lähtuvad kokkulepped.
- Perelepitus pakub lapsevanematele erapooletut tuge uue elukorralduse loomisel, aitab lahendada erimeelsused kohtuväliselt ning jääda toetavateks lapsevanemateks ka pärast lahkuminekut.
- Kellele? Perelepitus on mõeldud lapsevanematele, kes plaanivad kooselu lõpetada või on selle juba lõpetanud. Perelepitus eeldab võrdseid partnereid, kes soovivad sõlmida laste huvidest lähtuvaid kokkuleppeid.
- Tavapärased teemad perelepituses on lapse elukoht, lapsega suhtlemise kord, ülalpidamise küsimused või ühise hooldusõiguse muutmine (eeldab kohtu suunamist), aga ka muud praktilised küsimused (nt lapse huviharidus, lapsega reisimine, lapse päevakava jms).
Riikliku perelepitusteenuse saamiseks tuleb esitada Sotsiaalkindlustusametile taotlus. Täpsem info perelepitusteenuse kohta ja taotluse vorm on leitav sotsiaalkindlustusamet.ee/perelepitus Riiklik perelepitusteenus on lapsevanemale tasuta.
Siit teavikust saad riikliku perelepitusteenuse kohta põhjalikumalt lugeda: https://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/perelepitus
Siit videost saad perelepitusteenuse sisu ja protsessi kohta hea ülevaate Perelepitus EST (youtube.com)