Personaaltreener Silvia Kibuspuu: Mitte kunagi pole hilja alustada

Silvia Kibuspuu on pärit Tallinnast, kuid elab viimased kuus aastat Aravetel. Ta on kogu oma elu olnud aktiivne ning harrastanud mitmeid spordialasid. Kahekümnendates eluaastates töötas ta jõusaalides ning hakkas üha enam sellesse maailma sukelduma. Kibuspuu küsis treeneritelt abi, kuidas olla efektiivsem ja õiget tehnikat kasutada. Kuigi trenni tegi ta piisavalt, siis toitumine oli kaua aega paigast ära. Pikki aastaid vaevles Kibuspuu ka toitumishäirete küüsis, kuid leidis sealt tee välja. Nüüd pakub ta personaaltreeneri teenust ja teeb toitumisnõustamist ning armastab seda, mida teeb.

Personaaltreeneri koolituseni jõudis Kibuspuu suuresti tänu Aravete jõujaama eestvedajale Marko Remlikule. Remlik soovitas Kibuspuul paberid ära teha ning hakata teistele trenne andma. Kibuspuu kõhkles alguses, sest ta ei teadnud, kuidas talle võiks teiste õpetamine sobida. Saades omale esimesed trennihuvilised, koges ta, kui tore on teiste abistamine ja juhendamine. „Mulle hakkas inimeste õpetamine meeldima. See tekitas hea tunde, et saad kedagi aidata." Oma töös naudib ta ka enda aja peremeheks olemist. „Mulle ei ole kunagi meeldinud kaheksast viieni töö. Treeneritöö on selline, kus sa saad rohkem oma aega valida," lisas ta.

Aravete jõusaal teeb silmad ette ka linnadele

Praegu võib Kibuspuud kohata lisaks Aravetele ka Väike-Maarjas ja Paides. „Siin on väga hea varustusega jõusaal," kiitis Kibuspuu Aravete jõusaali. Tema sõnul ei kohta just igal pool normaalseid jõusaale. Aravetel on isegi parem varustus kui mõnes Eesti linnas. „Tahan trenni anda sellises kohas, kus on head võimalused," ütles ta. Kibuspuu sõnul ei pea jõusaali tulemist pelgama. See sobib kõigile ning on kohandatav vastavalt inimese eesmärkidele ning treenituse tasemele. Ta annab nõu nii alustajatele kui ka edasijõudnutele.

Personaaltreeneri võib endale appi paluda nii mitmeks korraks, kui selleks vajadust on. Trenniajaks saab määrata ükskõik mis kellaaja. „Kui keegi ütleb, et ma tahan kell viis hommikul trenni tulla, siis ma lähengi temaga kell viis hommikul trenni," ütles Kibuspuu. Aravete saalis on see võimalik. Saab ka valida kellaaja, kus on saalis vähem rahvast, kui inimene tunneb, et soovib privaatsust. Alustajate peale ei vaata keegi kuidagi halvasti. Hoopis vastupidi. Aravete jõusaalis käivad sõbralikud ja toetavad inimesed, kes teavad ka ise, mis tunne oli alustada. Kibuspuu sõnul on Aravetel väga palju masinaid, millega saab treenida absoluutselt kõiki lihaseid. „Mõned masinad on väga multifunktsionaalsed, millega saab väga palju erinevaid harjutusi teha," ütles ta. Saab kogu keha kuni sõrmeotsteni välja treenida.

Abi saab ka kodustest kavadest

Personaaltreeneri abi kasutavad peamiselt algajad. „Põhiline on rasvapõletus ja baasjõu arendamine," nimetas Kibuspuu trennitegijate peamised eesmärgid. Soovitakse tulla ka lihtsalt ennast liigutama. Kibuspuu paneb kokku ka koduseid treeningkavasid. „Koduse treeningkava koostan vastavalt inimese eesmärkidele. Kas ta tahab rasvaprotsenti langetada, baasjõudu arendada või ta tahab lihtsalt ennast liigutada," ütles Kibuspuu. Kodune treeningkava on põhjalik ning sisaldab nii videoid kui ka seletusi, kuidas kehaasendit vastavalt harjutustele sättida. „Et tehnika oleks õige. Kui tehnika on vale, võib endale liiga teha või pole kasutegur nii suur," lausus Kibuspuu.

Konsultatsioonid ja treeningu ülesehitus

Enne kava koostamist on oluline, et inimene ennast tutvustaks. Mis on tema vanus, milliseid traumasid ta on kogenud ja milline on varasem kokkupuude treeningutega. See kõik on nii koduste kui ka jõusaali kavade aluseks. Konsultatsiooni annab Kibuspuu telefoni teel või kliendiga kohtudes.

„Teeme tunniajase treeningu: soojendus, põhiharjutused ja venitamine," selgitas Kibuspuu treeningu ülesehitust. Inimestel on ka väga erinevad soovid. Ühed soovivad treeningkava, et selle järgi ise teha. Teised tahavad teha koos treeneriga pikaajalisemalt, et oleks keegi, kes innustaks pingutama. Algajatele soovitab Kibuspuu kasutada personaaltreeneri teenust rohkem kui paar trenni, sest alguses on vaja väga palju asju meelde jätta. Kuidas teha, mis asendis ja kuidas hingata. Alustatakse tasapisi. Jõusaalis on väga palju võimalusi, kõiki neid korraga ei tutvustata. Kibuspuu sõnul on trennitegemisel oluline distsipliin. „Inimesel peab olema tahtejõud ja distsipliin. Mina saan siis teda ainult toetada, aidata ja edasi suunata," ütles ta.

Trennitegemine on kasulik kõigile

Kibuspuu sõnul võiksid trennis käia igas vanuses ja erinevate füüsiliste vaevustega inimesed. Tema juures on kõige noorem trennitegija olnud 13-aastane, aga ta on näinud trennides ka viieaastaseid, kes harrastavad crossfit'i  treeninguid. Noortel aga areneb lihasmass väga aeglaselt ja tulemuste nägemine võtab aega. Ta rõõmustab, et ka vanemad inimesed leiavad üha rohkem tee jõusaali. Jõusaalides on ta kohanud ka vanemat meesterahvast, kes tegi lõuatõmbeid. Kibuspuu arvas, et mees on kuskil 70-aastane, aga tegelikult oli tegemist 92-aastase trennitegijaga. „Ma olen märganud jõusaalides isegi ratastoolis inimesi, seda on väga inspireeriv näha," ütles ta.

Trennitegemisel on mitmeid kasutegureid. „Lihasmass on väga oluline, et me jõuaks kas või toidukotte tassida, jõuaks tooli pealt püsti tõusta. Mida vanemaks me saame, seda raskem see kõik on – meie luutihedus hõreneb ja lihas kärbub iga aastaga," lausus Kibuspuu. Trennitegemine aitab kaasa luutihedusele, lihasmassi säilimisele ja ka kiiremale reaktsioonivõimele ning ennetab talvisel ajal jää peale kukkumist. See on kasulik ka südamele ja hoiab eemale haiguseid ning toob kaasa hea tuju, sest keha hakkab treeningu ajal tootma õnnehormoone. „Jõusaal on üks parimaid treeninguid, mida võiks iga inimene teha kas või hobi korras, kas või natukene. Ei pea kuskile võistlustele minema. Lihtsalt enda tervise ja parema elukvaliteedi pärast," soovitas ta.

Treeneri toel on alustada ja harjumusi kujundada kindlasti lihtsam. Ei pea ise mõtlema, mida järgmisena teha. Lisaks on kaasas keegi, kes utsitab pingutama. „Väga hea tunne on, tahaks veel rohkem inimesi aidata ning nende elukvaliteeti parandada," tunneb Kibuspuu rõõmu inimeste toetamisest ja sellest, et saab nende arengule kaasa elada. Tulemusi ei mõõdeta mitte niivõrd kaaludes kui mõõdulindiga.

Tasakaalustatud toitumine on kehale parim

Kibuspuu pakub ka toitumisnõustamist. Ta vaatab üle soovija toidupäevikus sisalduvad toidud, kalorid ja veetarbimise ning annab oma soovitused. „Inimesed ei ole eriti teadlikud, mida nad söövad," lausus ta. Alati pole asi ka selles, et süüakse liiga palju. Kui teha trenni ja soovida lihaste arengut, on vaja vaadata just seda, et saaks piisavalt kasulikke aineid. Dieetidesse Kibuspuu ei usu. Need on jojoefektiga. Parim, mida inimene enda keha ja tervise heaks teha saab, on toituda tasakaalustatult.

Alustajate areng on alati kiirem ning esimesed kuus kuud võib märgata suurt edasiminekut. Siis jääb areng aga seisma ja peab rohkem pingutama, et tulemusi näha. Sealt edasi aitab järjepidevus. Kibuspuu sõnul on trennis käimine nagu hambapesu. Vahel ei viitsi, aga teed ikka ära. Üks tund personaaltreeningut maksab Kibuspuul 35 eurot ja toitumisnõustamine on 25 eurot. On olemas ka mitme korra kaardid, mis toovad kaasa soodustuse. Kui üksi ei julge, võib trenni tulla ka sõbraga. Tunniajane treening kahele on 50 eurot.

Silviaga saab kontakti, kirjutades talle Facebooki sõnumitesse, tema lehele SilSmir Fitness, Instagrami SilSmir või saates e-posti: silviakibuspuu@gmail.com aadressile.