Ämmaemand toetab igas vanuses naisi
Sõnaga „ämmaemand" seostub tavaliselt beebiootel naine. Kui mõtleme naise tervisega seotud uuringute ja kontrollide peale, siis esimese hooga tuleb meelde günekoloog. Kuid kas teadsid, et kõikide naise tervisega seonduvate teemade puhul ei pea pöörduma kohe naistearsti poole, vaid abi saab ka ämmaemandalt. Rääkisime Koeru tervisekeskuses tegutseva terviseagentuuri ämmaemanda Mari-Liis Pihlakuga tema tööst: millega tema poole pöörduda ja kuidas saab ta aidata naisi tervist puudutavate küsimuste korral.
„Kõikide küsimustega, mis puudutavad naise tervist, võib pöörduda ämmaemanda poole," julgustab Pihlak, kes on Koerus ämmaemandana tegutsenud viis ja pereõena seitse aastat. „Ämmaemand tegeleb enamasti sellega, mis jääb normi piiridesse. Arst sekkub siis, kui on tegemist mingi patoloogiaga, mingisuguse suurema probleemiga, kus on vaja näiteks ravimeid ja lõikuseid." Ämmaemand kirjutab retsepte beebibillidele ja tupeseene ravimiseks. „Esmased uuringud saab ära teha minu juures, kuid mina saan edasi suunata günekoloogile, kui ma näen, et midagi on korrast ära," selgitas Pihlak. See on nagu perearsti ja pereõe puhul. Praegu saavad Pihlaku juurde pöörduda Koeru tervisekeskuses tegutsevate perearstide Riina Lääne ja Silvia Nilbe nimistus olevad patsiendid. Mitte ainult Koeru, vaid näiteks ka Järva-Jaani naised. Loeb just nimistusse kuulumine. Lisaks teeb ämmaemand emakakaelavähi sõeluuringut, mis on kõigile naistele tasuta, olenemata nimistust ja tervisekindlustuse olemasolust. Ehk siis sõeluuringusse võivad tulla naised kogu Eestist. Tasu eest saavad abi küsida ka nimistuvälised kliendid.
Vastuvõtule ei pea minema üksinda
Ämmaemanda juurde ei pea tulema ainult siis, kui on mõni kindel probleem või mure. Alati võib tulla ka kontrolli, et ennetada tekkida võivaid muresid ning iseennast rahustada. „Tervisemuredega seotud küsimustes tuleks alati pöörduda spetsialisti poole, mitte otsida infot foorumitest, Google'ist või Facebooki gruppidest," soovitas Pihlak. Internetis liigub sageli ka hirmutavat ja eksitavat infot, seega ei maksa jääda gruppides liikuvaid haiguseid endale külge pookima, vaid hirmude maandamiseks on hea küsida nõu spetsialisti käest. Kontrollis käimise vajadus sõltub suuresti ka vanusest ja elustiilist: kas ollakse kellegagi pikaajalises suhtes või vahetatakse partnereid sagedasti.
Pihlaku sõnul pöördutakse sageli Paidesse günekoloogi või ämmaemanda juurde, kuid tegelikkuses saab ka tema abi pakkuda. „Ma olen täpselt samasuguse kvalifikatsiooniga ämmaemand, nagu on Paides," rõhutab Pihlak. Kuigi Pihlaku vastuvõtuajad on neljapäeviti, on ta paindlik ning kokkuleppel valmis visiidiaegasid pakkuma ka sellistel päevadel ja aegadel, mil tervisekeskuses liigub vähem rahvast. Aja saab broneerida digiregistratuuri kaudu või helistades terviseagentuuri registratuuri telefonil 766 6661. Pihlak austab naiste anonüümsust ning on sõbralik ja toetav. Turvalise ja usaldusväärse ruumi hoidmine on talle oluline.
Pihlaku juures käivad peamiselt rasedad, kuid samuti ka noored ja menopausis naised. „Väga paljud ei tea, et nad võiksid siia tulla," lisas ta. Kuna lapsi sünnib praegu pigem vähem, saab Pihlak pakkuda pikemaid vastuvõtuaegasid ja seeläbi individuaalsemat lähenemist igale naisele. Ämmaemand pakub abi järgmiste teemade puhul: igas vanuses naiste nõustamine, kõikide vaginaalselt võetavate analüüside tegemine, kontratseptsioonialane nõustamine ja beebipillide kirjutamine, raseduse arvele võtmine, rasedate jälgimine ja sünnitusjärgne kontroll, menopausi muredega naiste toetamine, imetamisnõustamine.
Vastuvõtule ei pea minema üksinda. Julgustuseks võib kaasa võtta oma mehe, sõbranna või kellegi teise lähedase.
Imetamisnõustamine teeb head nii beebile kui ka emale
Pärast sünnitust võib tekkida probleem, et laps ei võta rinda või imetamine on emale valus. Sageli tundub lihtsam valusa imetamiskogemusega mitte tegeleda, vaid minna kuntstoidule üle. „Tänapäeva naised loobuvad väga kergekäeliselt imetamisest," ütles Pihlak, kes on imetamise suur pooldaja. Tema sõnul loobutakse imetamisest juba ühe või kahe kuu möödudes. „See on aga lapse tervise, tema immuunsüsteemi alus," põhjendas ta imetamise vajalikkust. Sageli on probleem lihtsalt valedes võtetes, mis tekitavad emale valusid. Pihlak aitab nõustamisega võtted paika panna, nii et imetamine oleks meeldiv nii emale kui ka lapsele. Seda teenust kasutatakse pigem harvem, sest sellest ei olda teadlikud. Pihlak julgustab tulema vastuvõtule ka selleks, et lihtsalt kontrollida, kas imetamisvõtted on õiged, ja saada ämmaemanda toetust. Vahel piisab sellestki, kui spetsialist kinnitab, et kõik on korras – tuleb anda lihtsalt aega nii emale kui ka beebile, et imetamine sujuks loomulikult.
Üks põhiprobleeme on beebide emadel ka piima lõppemine. „Piim ei jää niisama kinni, sellel on alati mingi põhjus, mis seotud närvisüsteemiga," selgitas Pihlak. Mida rohkem beebi sööb, seda enam hakkab piima tekkima. Ka psühholoogiliste teemade puhul võib minna Pihlaku juurde, et lihtsalt rääkida ja meelerahu leida.
Sünnituseks ettevalmistamisel õpetab Pihlak ka õigesti hingama. Samuti on võimalik tema juures kontrollida kõhubeebi südamelööke.
Menopaus võib tekitada põiepõletikku
Menopausis naisel toimuvad kehas suured muutused, aga neid ei pea hakkama kohe raviga leevendama. Sageli saab abi ka käsimüügis olevatest preparaatidest. Hormoonsüsteemi muutused võivad põhjustada näiteks higistamist või meeleolukõikumisi. „Kuna östrogeeni tase väheneb, tekib vanematel naistel tupekuivus ja see võib põhjustada kroonilisi põiepõletikke," selgitas Pihlak, et vahel ei oska ka perearst mõelda, et põiepõletik võib olla seotud menopausiga. Kui tegeleda tupe PH-ga, ei pruugi põiepõletikku tekkida. Higistamisele pakuvad leevendust käsimüügist saadavad taimsed preparaadid.