Piibe teater toob augustis lavale viimase metsavenna Ruuben Lamburi loo
Piibe teater tähistab 2025. aastal oma tegutsemise kümnendat sünnipäeva. Teatri eesmärk on olnud Eesti kultuurilooliste lugude jutustamine teatrilaval ning meie ajaloo jäädvustamine ja propageerimine. Igal lool on oma aeg ja igal ajal oma lugu. Selle aasta augustis valmib Piibe teatril rännaklavastus „Viimane metsavend", mida mängitakse metsalavadel üle Eesti. See on jutustus kangelaslikkusest, andestamisest ja pühendumisest.
Piibe teatri lavastuse „Viimane metsavend" dramatiseeringu aluseks on Ruuben Lamburi mälestusteraamat „Alutaguse saaga". Selle aasta novembris saanuks Ruuben Lambur saja-aastaseks. Ruuben Lambur kirjutab oma raamatus, kuidas kerkis pärast vabadussõda ja lagunes pärast ilmasõda tema kodu Peresaare asunikukülas. Ruuben ise sattus metsa ja alustas oma viimast lahingut punase „hüdraga". Ta kirjeldab, kuidas langesid tema kaaslased ja kuidas temagi raskelt haavata sai. Ta kirjeldab rahva hirmu ja abivalmidust. Ta kirjeldab oma venelaste poolt segipaisatud perekonna rasket saatust. Ta kirjeldab oma Vorkuta laagri õudusi ja samas toetavaid kaaslasi. Ruuben Lamburi elulugu pole võimalik välja mõelda, sest tänane inimene pole võimeline neid õudusi ette kujutama.
Näidendi on dramatiseerinud ja lavastab Piibe teatri juht Arlet Palmiste.
„Lugesin Ruubeni raamatut ilma mingi ootuseta. Olen lugenud paljude metsavendade lugusid ja kunagi tõime lavale ka näidendi „Varjud", mille tegevus toimus samuti sõjajärgses metsas. Aga Ruubeni raamat jahmatas. Tal on harukordselt hea keelekasutus. 94-aastane Ruuben jutustab oma lugu ilma viha ja kättemaksuta. Selline inimlik kirjeldav stiil teeb tema loo veelgi õõvastavamaks," räägib dramaturg Arlet Palmiste.
Nimiosas astub publiku ette Raivo E. Tamm, kellel oli õnn Ruuben Lamburiga elus mitmeid kordi kohtuda. Raivo ei salga, et kohtumised Ruubeniga on tema mõttemaailma mõjutanud. „90-aastane mees astus sirgel seljal maleva ette. Alateadlikult lükkasid oma selja ka kohe sirgu. Ruuben rääkis, kuidas 1940, kui venelased sisenesid, kutsus nende noorkotkaste rühmajuht kõiki kokku ja ütles, et unustage ära, et te kunagi noorkotkad olite, põletage oma vormid ja embleemid, ärge laulge neid laule, unustage kõik. Astus siis tagasi vaatamata minema jättes kogu maleva jahmunult seisma. Koolimaja nurgas juures keeras ta siiski ringi ja sõnas: „Ärge siis vannet unustage." Seejärel kadus nurga taha. Unustage kõik, põletage kõik, kuid ärge vannet unustage. See oli minu jaoks nagu taasleidmine. Oma südames me ei tohi oma antud vannet unustada, kuigi võime elada enese tõekspidamistega vastuolus olevas maailmas," meenutab Raivo E. Tamm.
Lavastuse tekst on emotsionaalne, see ei jäta külmaks ühtegi vaatajat. Taas elavnevad meie põlise vaenlase metsikused. „Nad ei tohi kunagi enam võita. Maailm peab teadma, milleks olid meie „võidukad" idanaabrid võimelised siis ja nende maailmahävitav käitumine pole ka tänapäeval kuhu kadunud. Võime neist iga päev ajalehtedest lugeda," räägib lavastaja Arlet Palmiste.
Ruubeni monoloogide vahele kõlavad metsavendade laulud lavastuse tarbeks kokkupandud ansambli esituses. Ansambli koosseisu kuuluvad Ilmar Kald (Untsakad), Jaanus Põlver (Untsakad), Tanel Sagrits (Mandoterror) ja Sander Rosenberg (Tapa Mandoliiniorkester). Kunstnik on Riina Vanhanen ning valgus- ja helitehnik Jaanus Tüli.
Etendus on ühes vaatuses. Lavastust toetavad kaitseministeerium, kaitseliit ja Eesti Kultuurkapital. Etenduste toimumiskohtade valikul on olnud määravaks looduslähedane keskkond ja/või side Eesti kaitsejõudude ajalooga. Etenduste korraldamisel tehakse koostööd ka piirkondlike kaitseliidu malevatega.
Lavastuse esietendus on Ruuben Lamburi kodutalus Wõnnusvere Wabalaval Avispea külas 11. augustil. Täpsem info: www.piibeteater.ee
ETENDUSED TOIMUVAD:
11. august kell 19 Wõnnusvere Wabalava
Liivaoja, Avispea küla
12. august kell 19 Paduvere talumuuseumi õu
Paduvere, 48421 Jõgeva maakond
13. august kell 19 Alajõe laululava
Alajõe, 41001 Ida-Viru maakond
14. august kell 18 Jalgsema külaplats
Jalgsema, Järva maakond
17. august kell 16 Kinksi külaplats
Kinksi, 90130 Pärnu maakond
18. august kell 19 Kuliste aas
Palivere, 90802 Lääne maakond
27. august kell 19 Saarepeedi laululava
Saarepeedi, Viljandi maakond
28. august kell 19 Ruusa pargi vabaõhulava
Ruusa, Põlva maakond