« Tagasi

Muuseumitee pakkus seiklemist kirjanduse radadel

„Kihvt oli uudistada natuke võõramat kanti ja väikseid muuseume, mis paljud just ühe inimese entusiasmist toimivad," võttis muuseumitee ürituse kokku osaleja.

Septembri esimesel nädalavahetusel võis kohata muuseumites tavapärasest rohkem inimesi, sest toimumas oli juba teist aastat järjest muuseumitee, mille raames avasid tosin Järva valla muuseumit enda uksed külastajatele. Sellel aastal oli võimalik seigelda kirjanduse radadel ning kostitada ennast Järvamaa maitsetega.

Päinurme Raamatumajas oli võimalik tutvuda näitusega „Kapsamaa". Eks meil kõigil on kodudes raamatuid, mida keegi ei ole lugenud, kuid samas ei raatsi ka ära visata. Päinurme Raamatumaja hoiustab endas just selliseid raamatuid, mis on jäänud alles pankrotistunud ettevõtetest või üldiselt inimestest. Vanasse Päinurme kooli loodud Eesti trüki- ja paberimuuseumi TYPA Hoidla pakub seiklemist nii ajaloo radadel kui ka silmailu hiiglasliku raamaturiiuli näol. „Kindel on, et see on Eesti suurim ühes tükis raamaturiiul, kus on kolm tonni raamatuid," selgitas raamatumaja eestvedaja Madis Mikkor.

Päinurme Koduloomuuseum on tõsine entusiasti pärusmaa, kus Rünno Mülts on külastajate ette toonud erinevatest aegadest pärit esemed. „Mulle endale meeldis asju koguda, eks sellest see kõik pihta hakkas," sõnas ta.

„Eriprogrammid tõmbasid inimesi ligi," sõnas muuseumitee üks korraldaja, Anneli Siimussaar kirjeldades Piimandusmuuseumi tegevust. Piimandusmuuseumis oli võimalik teha näiteks jäätist ja pokteile. „Siia võiks jääda täitsa kolmeks tunniks, igal ühel on midagi rääkida," kirjeldas osaleja kogemust.

„149 inimest käis meie juures," kommenteeris Pitka tubamuuseumi eestvedaja Heli Kark. Lisaks muuseumiteele oli Jalgsemal vendade Pitkade mälestuskivi taasavamine ning head ja paremat oli võimalik osta kohalikust Metsarestost.

„Tehke veel, meil jäi nii palju nägemata," lausus üks osalejatest. Laupäevane päev oli Aravete külamuuseumisse toonud inimesi nii palju, et etendusele „Mina, Sikenberg" kõik istuma ei pääsenudki, kuid sellegipoolest oli etendus elamusterohke. Tükk tõi nii mõnelegi vaatajale pisara silma.

Tammsaare muuseumis Vargamäel pakkus meelehead noortekohvik. „Oli võimalik tunda personaalset lähenemist," tõi üks osaleja välja.

„Pea 350 osalejat oli kahel päeval kokku Järva-Jaani muuseumide keskuses," sõnas muuseumide keskuse perenaine Silva Kärner. Külastajaid jätkus ka Koduloomuuseumisse ja Kinomuuseumisse. Nädalavahetusel käisid siin inimesed ka Hollandist ja Šotimaalt. Üks vanatehnika huviline pakkus enda initsiatiivil välja muuseumi hoovis autoga sõitmist.

Esna galeriis jagasid Lilian ja Martin Bristol teekonda galerii avamiseni. Jagati lugu, kuidas avati näitus covidi kõrgajal ning avastati kuldtikandi tegemise oskuseid.

Koeru kultuurimaja saalis oli sisse seatud hubane atmosfäär, kus oli võimalik tutvuda raamatutega, samas einestada ning kuulata Krista Jürgensi ette loetud luuletusi. „Inimesi kutsus kook," sõnas Jürgens, kelle sõnutsi jagasid nad sotsiaalmeedias koogi pilti, mille peale paljud ka kohale tulid.

Kilplaste kojas oli nädalavahetus sisutihe- võimalik oli kuulda Kilplaste lugusid elamusretkedel, tutvuda raamatutega, valmistada šokolaadihiiri ja seepe ning maitsta erinevaid kilplaste temaatilisi roogi. Laupäeva õhtul oli võimalik osaleda ka perepäeval. Loeti lugusid, mängiti mänge, võisteldi ning nauditi üldiselt kvaliteetset aega. „Isegi täiskasvanud osalesid," selgitas Kilpala peamamsel Helena Siiroja.

Kokku müüdi kahe päeva jooksul 229 muuseumitee käepaela ning külastusi tehti ligi 1000. Templimängus osales 63 inimest- nende vahel loositi ka vahvaid auhindu. Võitjatega on ühendust võetud. Muuseume oli tuldud külastama üle Eesti. Oli neid, kes olid tulnud külastama kindlat muuseumit, kui ka neid, kes võtsid seda kui seiklust ja avastasid piirkonda. Samuti andsid seiklemiseks võimaluse bussireisid. „See andis võimaluse avastada Järva vallas erinevaid kohti, sest vald on suur ning ühistransport igale poole ei liigu," sõnas osaleja.

Vaata muuseumitee videot SIIT