Kümnes Kukemuru Ambient loodab Esnas juuri ajada

Pildil: Maarja Nuut.

Helifestival Kukemuru Ambient toimub sel aastal 17. ja 18. juunil Järvamaal Esnas. Festivali peaesinejaks on Briti elektronmuusik Actress, kodanikunimega Darren J. Cunningham, kelle esimene album ilmus 2004. aastal isikliku plaadifirma Werkdisc alt ja nüüdseks on ta liikunud tuntud leibeli Ninja Tunes alla.

Lisaks Actressile astuvad Kukemuru Ambientil lavale Crosspolar (UK), Day of the Triangle, Elis & The Moon Lake City, Janek Murd, Jarno Valli (Soome), Kaido Kirikmäe, Kiwanoid, Maarja Nuut, Spiral Wood, Tuulikki Bartosik elektroonika, Valner Valme, Veiko Rebane ja Weekend Guitar Trio.

Festival Kukemuru Ambient on toimunud alates 2013. aastast ja peab käesoleval suvel oma kümnendat sünnipäeva.

Aastate jooksul on Kukemuru Ambient´i vahendusel Eestisse esinema jõudnud sellised rahvusvahelised artistid nagu Autechre, Biosphere, Chris Watson, Ultramarine, Banco De Gaia, Vladislav Delay jpt.

„Eestis on üksikud festivalid, kes julgevad omast niššist tuua Eestisse ka nimesid. Enamus lasevad ühtede ja samade nimede peal, riskida eriti ei juleta. Kavad on pea igal aastal ühesugused. Tähtis on, et oleks kasum ja tore. Tore peab nagunii olema. Kukemuru kava olen üritanud hoida värskena," ütles festivali korraldaja Kaido Kirikmäe. „Kukemuru on voolama jäänud. Kuigi ka sel aastal tuli mul hetkeks suur väsimus peale ja oli mõte, et üldse ei tee. Aga toimus taas ärkamine."

Pea iga kahe aasta tagant on festival kolinud uude kohta, kuigi korraldajatele pole see eesmärk omaette. „Ju siis pole päris seda õiget kohta leitud," tõdes Kirikmäe. Kümnes festival leiab aset Järva vallas asuva Esna Galerii hoovis ja teistes ümberkaudsetes Esna külas asuvates paikades. „Ütlesin ka Raadio 2-s sellest rääkides, et festival on kas kodule lähemale tulnud või kodu festivalile. Nüüd on minu kodust festivalialale ainult neli kilomeetrit – sellist asja pole varem olnud. Kuigi järvest on kahju (kaks viimast festivali toimusid Väinjärve ääres – toim), on Esna selle jaoks võib-olla isegi kõige parem paik. Esna Galeriis käib vilgas kunstielu ja tundub, et ka nemad tahavad seda festivali sinna. Esna tundub kõige parema peenrana, kus see asi saaks kasvada."

Festivaliala vahetus läheduses asub öömajalistele mõeldud telklaager ning kohapeal pakutakse festivalipublikule maitsvat toitu ja jooki.

„Korralduslikus mõttes ma olen ise oma elu mugavamaks teinud," tunnistas Kirikmäe. „Kunagi tegime festivalialal tööd kaks nädalat enne ja kaks nädalat pärast selle toimumist. Kui esimestel aastatel panime kahekesi üles kaheksameetrist lava, mis on suure maja kõrgune, siis sellistest hullustest olen vabanenud."

KUKEMURU AMBIENT 2022 FESTIVALIPASSID JA PÄEVAPILETID ON MÜÜGIL: WWW.KUKEMURU.EE

PS! Alla 15-aastastele (k.a) koos täiskasvanud saatjaga festivalikülastajatele on festivalialale sissepääs tasuta.