Koolipäev muuseumis tundus põnev
Templimängus osalenute vahel loositi välja auhindu, pildil Heli Kark (fortuuna), Silva Kärner ja Anneli Siimussaar.
13. septembril tegid korraldajad Järva-Jaani muuseumide keskuses kokkuvõtteid 8. ja 9. septembril toimunud Järva valla kolmandast Muuseumiteest.
Külastajaid oli vähem, kui varasematel aastatel. Võimalik põhjus: hea kartulivõtuilm ja teised üritused, näiteks Türi õunafestival ja Jäneda sügislaat. Sel korral olid reedel muuseumidesse oodatud eelkõige koolide grupid ja laupäeval kõik huvilised – viie eurose käepaela ostis 69 inimest, kokku oli kahel päeval muuseumikülastusi 570, neist esimesel päeval 280 Järva valla koolide õpilast.
„Meil käis Albu ja Järva-Jaani gümnaasium," ütles Eesti Piimandusmuuseumi juht, Muuseumitee projektijuht Anneli Siimussaar.
Silva Kärner Järva-Jaani muuseumide keskusest lisas, et neil käis teisel päeval Vodja kool täies koosseisus. „Vodja kool võttis täisprogrammi kolmes muuseumis ja nad jäid väga rahule," ütles ta.
„Meile tuli kolm inimest juba reedel, ööbisid kämpingutes ja tegid kaasa kogu programmi. Külarahvas tuli pärast kartulivõttu sauna," rääkis Kilplala emand Helena Siiroja. Lisaks suur grupp lapsi Aravetelt ja laupäeval 30 soomlast ühe reisifirma kaudu.
Jalgsemal admiral Johan Pitka tubamuuseumis käis laupäeval külastajaid üks väike bussitäis ja veel üks pere, reedel ainult üks inimene – Jalgsema külavanem, muuseumi eestvedaja Heli Kark tunnistas, et ühe inimese pärast ei tasu muuseumi reedel lahti hoida.
Koeru muuseumipapa Uno Aan rääkis Koeru kooli neljanda, viienda ja kuuenda klassi õpilastele leivateost sada aastat tagasi. Pärist otsast peale alates viljasortide tundmaõppimisest, rukkilõikusest, viljapeksust, terade jahvatamisest käsikivil kuni leivateoni. „Kui leib tuli ahju panna, küsiti, kuidas ahi soojaks sai? Kas elekter oli? Siis said noored kahemehesaega puid saagida."
Lastele sai selgeks, et piim ei tulnud sada aastat tagasi poest ja võitegu oli päris keeruline ettevõtmine. Saalis vaadati filmi Jürimardi talu talgupäevast. Leivateo programm mahtus nibin-nabin ühte koolitundi, mida tehti esimesel päeval läbi kolm korda.
Ka teisel päeva ei jäänud tuba tühjaks. Esimesed külalised olid Pärnust – kolmeliikmeline pere veetis muuseumis üle pooleteise tunni. Anneli Ilometsa juhendamisel küpsetati leiba ka. Huvilisi oli kümmekond. Nemad said kaasa nii õpetuse kui ka juuretise. „Meile väga maitses see leib," tunnistas sel päeval giiditööd teinud Ester Valdvee, kellega koos reisis muuseumiteel kümme inimest (teises bussis oli seitse huvilist). Muide, üks neist oli nii suur muuseumitee huviline, et sõitis liinibussiga Tartust Tapale ja Tapalt teise bussiga Amblasse!
Korraldajad imestasidki, et info meie muuseumiteest oli laiemalt levinud, sest lisaks oma küla inimestele oli külastajaid nii Paidest, Pärnust, Rakverest, Väike-Maarjast, Tallinnast, Tartust kui ka Helsingist.
„Mitu kuud närveldamist, kaks päeva rõõmu ja ongi järjekordne muuseumitee käidud," kirjutas kokkuvõtteks Madis Mikkor Päinurme Raamatumajast, mida külastas kahel päeval 36 inimest.
Templimängus osalenute vahel loositi välja auhinnad.
Hundu töövihiku ja šokolaadi võitis Ramon Meltsas, tema vanaisa Leonhard Meltsas võitis aga raamatu „Meil Kilplas".
Hundu töövihiku ja šokolaadi võitis ka Liina Heinvere.
Külliki Auli võitis Järva valla küünla.
Järva-Jaani muuseumide kinkekaardi ja meene võitsid Aare Toomeoja, Ester Valdvee* ja Ene Haan.
Järva valla kommikarbi võitsid Laivi Väljaots ja Lea Kont.
Pitka muuseumi kinkekoti võitis Kadri Kärner.*
Õie Jõgise võitis piimandusmuuseumi auhinna.*
Tiiu Hein võitis Koeru muuseumi leiva.*
*On auhinna juba kätte saanud.