Valmis ultramoodne tehnoloogiakeskus

Pildil: Kooli uut tehnoloogiakeskust tutvustab kooli direktor Raigo Prants.

 

Järva-Jaani gümnaasiumi ultramoodne tehnoloogiakeskus annab võimaluse CNC-pinki, trei- ja graveerimispinke, samuti  Eesti üht vingeimat metallipuhastit ja laserkeevitust tundma õppida nii oma kooli tehnoloogia suuna õppuritel kui ka teistel Järva valla koolide õpilastel ja ettevõtjatelgi.

„Ma julgen seda nimetada tehnoloogiakeskuseks," tutvustas Järva-Jaani gümnaasiumi direktor Raigo Prants vastremonditud majaosa. „Ma ei paneks talle tehnoloogiaklassi nime, sest tegemist on kolmetasandilise õppekohaga."

Esimene on tark ruum, mis on täis tänapäevatehnoloogilisi masinaid. „Selle masinaga saab lõigata ja freesida – see on CNC-pink. Siin saab teha kapiuksi, kappasid ja kõike muud. Sellist pinki Järvamaal teist pole," ütles Prants. „Miks tark ruum? Sest nii seda masinat kui ka kõrvalolevat treipinki juhitakse sellest arvutist, kus õpilased kavandid ette valmistavad – on eraldi platvorm, kus nad seda teevad. Toovad mälupulgal kavandi, panevad masinasse, masin paneb kõik parameetrid paika ja töö läheb käima."

Treipingi ülesanne on midagi valmis treida, järgmine pink graveerib. „See on tark tehnoloogia, kus saavad kokku see, mida me teeme kooli arvutiklassis, kus meil on palju programmeerimist, joonestamist ja äppide ettevalmistamist. Kõik see rakendub ühel hetkel siin," kinnitas Prants ja lisas, et õpetajate koolitamine käib selle aasta lõpuni. „Neid õpetajaid, kes oskavad siin midagi teha, on neli-viis. Lisaks Järva-Jaani õpetajatele koolitame ka Peetri kooli õpetajaid, kuidas nende masinatega toimetada."

Teine on oma olemuselt tehnoloogiaklass. „Väiksed alustavad siit, saavad selgeks käelise tegevuse, õpivad käsitsi treima ja puidule põletama. Ja kui jõuavad tarka ruumi, näevad, et see on ju täpselt seesama asi, ainult et tööd teeb nende eest masin – ainult tuleb tunda arvutit ja masinale õigeid käsklusi anda," selgitas Prants.

Kolmandas, metalliruumis on üks Eesti vingemaid metallipuhasteid, ettevalmistus keevitustöödeks,  ja laserkeevitus – need masinad käivad käsikäes. Tehnoloogiaõppurid saavad ka elementaarse oskuse keevitada.

Kõik masinad on pärit Saksamaalt. „Haldusjuht koos tehnoloogiaõpetajatega mõtles läbi, millega tahetakse tööd teha ja mida saavutada. Koos nad kavandasid ja planeerisid," tunnustas Prants kolleege.

Remonditud osas on kõik uus: ventilatsioon, elektrisüsteem, isegi rõõmsavärvilised elektrijagajad.

Tehnoloogiakeskus valmis küll plaanitust hiljem, kuid et kool teadis, et klass tuleb, võeti tehnoloogia õppesuunale juba eelmisel õppeaastal vastu viis-kuus õpilast. „Sel aastal on õpilasi gümnaasiumisse tulemas 16-17, aga kindlasti reklaamime veel end täiendavalt nende masinatega," lubas Prants. „Võtame tööturu – CNC-pingi operaatoreid vajatakse üle ühe pakkumise ja nende töötasud pole väikesed. Meie eesmärk on, et kui õpilane tuleb meie tehnoloogiasuunalt välja, siis pole probleemi, kas ta töötab Eestis või välismaal – see oskus on tal olemas. Võib-olla tekib mõnel huvi minna tehnikakõrgkooli seda sama asja edasi õppima."

Raigo Prants kutsus ka kõiki teisi Järva valla ja kaugemaltki koole tehnoloogiakeskust uudistama, samuti kohalikke ettevõtjaid. „Meie õpetajad juhendavad, kõik saavad proovida. See on mõistlik," ütles Prants. „Loodame, et see on algus kogu koolihoone uuendamisele. Maja renoveerimise eelprojekt sai ju kunagi tehtud mõttega, et kogu hoone muutuks targaks, nagu tehnoloogiaosa siin."

Järva vallavalitsuse majandusosakonna juhataja Meelis Kivi sõnul alustati remondiga läinud aasta septembris, ehitas Vekmari OÜ. Üldehitustööd lõppesid juba detsembris, kuid ruumide sisustamine võttis aega. Kõik see kokku maksis 224 798 eurot. „Kõik sujus hästi, seadmete tarne ja paigaldus jäi veidi venima," ütles Kivi. „Usun, et sellist tehnoloogiaklassi ühelgi teisel koolil Eestis polegi."