Konverents "Kirjanduslikud maastikud" tõi Järva valda kokku oma ala patrioodid ja kirjanduse armastajad

27.01 toimus Koeru kultuurimajas Eesti kirjanduse pidunädala raames konverents "Kirjanduslikud maastikud".
 
Väga põnevate ja harivate ettekannetega esinesid nt Tallinna Ülikooli emeriitprofessor Rein Veidemann, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor ja kirjandusteadlane Maarja Vaino, kirjandusteadlane ja -didaktik Joosep Susi. 
 
Oma tervituskõnes väljendas Järva vallavanem Toomas Tammik siirast heameelt selle üle, et eesti kirjanduse pidunädal Järva vallas aset leiab ja tõi välja kõnekaid fakte. 
 
Nimelt, Järva vallas on 15 raamatukogu. Möödunud aastal valmisid uued, avarad ruumid Koigi, Aravete ja Koeru raamatukogule. 2021.a aastal laenutati Järva valla raamatukogudest ligi 72 000 korda. Neist kaks enim laenutatud teost olid eesti kirjanike omad. Aastaga on Järva Vallaraamatukogusse juurde tulnud 242 uut lugejat.
 
Järva vallas sõidab läinud aasta oktoobrist ringi raamatukogubuss Krõõt – sellise nime lugejad talle valisid. See liikuv raamatukogu, mis peatub vastavalt lugejate vajadustele kasvõi igas külas, on selle lühikese ajaga juurde toonud 60 lugejat, kes laenutasid ühtekokku 444 raamatut.
 
Vallavanem tõi numbrites esile ka selle, et igal aastal antakse Eestis välja ligikaudu 3500 raamatut ja brošüüri, näiteks 2020. aastal 3634, seal hulgas 1330 ilukirjandusteost nii lastele kui täiskasvanutele.
 
Raamatute keskmine tiraaž on 900 eksemplari, vahel harva ulatuvad need mõne tuhandeni. Lasteraamatute trükiarvud on mõnevõrra suuremad. Müügiedetabelite tipus troonivad aga üsna võrdselt algupärandid ja tõlketeosed.
 
Tallinna Ülikooli emeriitprofessor ja kirjanduse pidunädala patroon Rein Veidemann lähtus oma ettekandes kogu uuemaaja füüsikale aluse pannud Isaac Newtoni tuntud tunnistusest 1676.a, mil ta läkitas kirja oma kaasaegsele füüsikule Robert Hooke'ile «Kui ma nägingi teistest kaugemale, siis seepärast, et seisin hiiglaste õlgadel.» Tema „hiiglasteks" olid nt teadusrevolutsioonis osalenud Hooke ise, aga ka Johannes Kepler, Galileo Galilei ja uusaja filosoofia isaks arvatud René Descartes. Rein Veidermanni ja ka kõigi teiste sõnavõtte saad järgi vaadata siit:
 

Fotosid saab vaadata SIIT