Järva vald osaleb pilootprojektis ISTE „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine Järva vallas" 24.11.2021 kuni 31.12.2022
Erihoolekandeteenuste koordineerimine ja pakkumine on olnud peamiselt riigi kanda- seda läbi Sotsiaalkindlustusameti. ISTE projekt aga võimaldab inimestele pakkuda mitmekülgset, süsteemset ja võimalikult isiksusekeskset teenuseosutamist. Projekti raames teevad koostööd nii kohalik omavalitsus, teenusepakkujad kui Sotsiaalkindlustusamet. Suuremat rolli aga kannavad kohalik omavalitsus ja teenusepakkujad, kes püüavad eelkõige lähtuda kliendi vajadustest ning ka tema enda soovidest. See tähendab, et abivajaduse hindamise ja teenusosutajatega sidumise roll on kohaliku omavalitsuse kanda ning teenuse osutamise eest vastutab baastoetuse teenuseosutaja. Koostöös katsetatakse teenuskomponentidel põhinevat lähenemist psüühilise erivajadusega inimeste abistamisel ja korraldusskeemi, kus psüühilise erivajadusega inimeste teenuste korraldaja rollis on kohalik omavalitsus.
Töökorraldus:
Eesmärk on Järva valla erivajadustega inimeste iseseisva toimetuleku ja sotsiaalse integratsiooni tagamine läbi isikukeskse komponendipõhise erihoolekande teenusmudeli piloteerimise.
Projektis piloteeritava teenusmudeli sihtrühmaks on raske, sügava või püsiva kuluga psüühilise erivajadusega isikud, kelle puhul on täidetud kõik alljärgnevad tingimused:
- isik on 16-aastane kuni vanaduspensioni ealine;
- isikul ei ole diagnoositud põhidiagnoosina dementsust ega alkoholisõltuvust;
- sihtgrupp vastab ühele järgmistest tingimustest:
- isik on erihoolekandeteenusel, kuid tema abivajadus on muutunud (nt vajab vähesema toetusega teenust),
- isik ei kasuta veel erihoolekandeteenuseid, kuid on SKA erihoolekandeteenuse järjekorras, või
- isik vajab KOV sotsiaaltöötaja või SKA juhtumikorraldaja hinnangul toimetulekuks ja ühiskonnas osalemiseks või tööturule sisenemiseks toetavaid ja integreeritud teenuseid.
Inimese teekond teenusmudelis:
Teenust osutatakse 10-le abivajavale isikule, kuid teenusel olevate isikute arv võib olla muutuv, lähtuvalt teenust vajava või sooviva isiku vahehindamistest.
Teenuseosutajad pakuvad baas- ja lisatoetuse komponente. Baastoetuse teenuseosutaja vastutab teenuse planeerimise ja teenuse elluviimise tagamise eest. Samuti on võimalus neil kaasata teenuse planeerimisel konsultatsioon välise spetsialisti või eksperdiga. Lisatoetuse komponente pakutakse nimetatud valdkondades: personaalne toetus, pere toetamine, sotsiaalsed suhted, vaimne tervis, füüsiline tervis, hõivatus, vaba aeg ja huvitegevus, eluase ja igapäevaeluga toimetulek. Teenuseid pakutakse nii individuaalselt kui grupiviisiliselt.
Sobiva teenuse pakkumiseks kaasab Järva Vallavalitsus sobivad teenusepakkujad. Hanke tulemusel on meie piirkonna teenusepakkujad: MTÜ Jaanilaia, MTÜ MEIE, MTÜ Masaan, MTÜ Me hoolime Sinust, Kesk-Eesti Nõustamis- ja Rehabilitatsioonikeskus OÜ, LOODUSMEEL MTÜ, MTÜ VIRUMAA TUGITEENUSED, AS Järvamaa Haigla, MTÜ VAU, AKERSONI OÜ ja Inger koolitus OÜ.
Teenuseid rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondist ning toetuse andmise tingimused ja teenuskomponendid on määratud õigusaktidega „Töövõimereformi sihtrühma töövõimelisuse tõstmine ja nende töötamise soodustamine", tegevus „Integreeritud, isikukeskse ja paindliku erihoolekandeteenuste süsteemi piloteerimine".
Tutvu ISTE projekti teenuste hindadega Järva vallas SIIN