Järvamaa omavalitsused asuvad hindama noortevaldkonna korraldamise kvaliteeti
2025. aasta märtsis alustasid Järvamaa kõik kolm omavalitsust noortevaldkonna korraldamise kvaliteedi hindamist, kasutades haridus- ja teadusministeeriumi soovitatud hindamismudelit.
Hindamismudeli rakendamisel on kolm etappi:
- Noortevaldkonna avalik rahuloluküsitlus, küsitletakse eri vanusegruppide noori, noortega töötavaid spetsialiste, lastevanemaid ja noorteorganisatsioone. Küsitlusankeet on kättesaadav 1.–22. aprillini.
- Noorsootöö teenuste kvaliteedi sise- ehk enesehindamine toimub 1. juunini.
- Noorsootöö teenuste kvaliteedi välishindamine toimub 1. juulini.
Ühel ajal läbiviidava kvaliteedi hindamiseni jõudsid Järvamaa omavalitsused Järvamaa noorsootöö nõukojas maakonna arengustrateegia tegevusplaane uuendades.
Esimese sammuna valmis koostöös SA Järvamaaga Euroopa regionaalarengufondi (ERDF) projekt "Teaduspõhine noorsootöö Järvamaal", mille eesmärk on tagada Järvamaa noorsootöös toetavad tegevused eri sihtgruppidele ja lähtuda nende huvidest ning arengusoovidest. Projekti käigus viiakse läbi andmeanalüüs, kvalitatiivsed ja kvantitatiivsed uuringud, mille põhjal koostatakse soovituslikud arengusuunad ja teekaardid. Lisaks viiakse uuringust tulnud kitsaskohtade arengu tagamiseks noorsootöötajatele läbi koolitusi.
Täiendava tõuke andis Järva ja Türi valla osalus Tallinna ülikooli Ja Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia korraldatud ühises arenguprogrammis „Kvaliteetsed noortevaldkonna teenused", mille käigus hinnati valdkonna juhtimise kvaliteeti. Sellest innustunult soovivad noorsootöötajad vaadata üle kogu noortevaldkonna teenuste kvaliteedi oma vallas. Varasemalt on kvaliteedihindamist tehtud enne haldusrehvormi väiksemates valdades ning 2021. aastal Järva vallas. Hindamismudel soovitabki hindamist läbi viia iga kolme-nelja aasta tagant.
Nii otsustasidki kolm valda seljad kokku panna, üksteist toetades noortevaldkonna korraldamise kvaliteedihindamine ära teha ning kasutada selleks juba töös oleva projekti uuringuid, intervjuusid ning andmeanalüüse.
Noortevaldkonna kvaliteeti hinnatakse neljas valdkonnas ehk nelja eesmärgina:
- Noortel on rohkeid valikuid oma loome- ja arengupotentsiaali avamiseks.
- Noorte osalus otsustes on toetatud.
- Noortele on loodud tingimused noorteinfo ning ennetamistegevuste kättesaamiseks.
- Kvaliteetseks noorsootööks on loodud vajalik keskkond.
Nimetatud eesmärgid jagunevad omakorda alaeesmärkideks ja indikaatoriteks, mida on kokku 68.
Kvaliteedi hindamisel on mitmeid kasutegureid. Tänu sellele kaardistatakse valdkonna hetkeseis ja teadvustatakse parendamise võimalused/vajadused. See on hea ja otsene tagasiside noorsootöö tegijatele enese arengu planeerimiseks. Kvaliteedi hindamise protsess tõstab teadlikkust noorsootööst ja toetab valdkonna olulisuse põhjendamist. See võimaldab kokku leppida ühised mõisted ja standardid noorsootöö kvaliteedile. Toimub teadmiste ja kogemuste vahetamine KOV-ide vahel.
Täiendavatele küsimustele saab vastuseid:
Türi vallas – Jane Reiljan-Rajasaar, jane.reiljan-rajasaar@tyri.ee;
Paide linnas – Reima Nõmmik, reima@paideank.ee;
Järva vallas – Aune Suve-Kütt, aune.suve-kutt@jarvanoored.ee.
Järva valla ankeetidega on võimalik tutvuda aadressil: https://jarvanoored.ee/dokumendid/.