Peetri eakate kodu avab uksed

Veidi üle kolme aasta tagasi müüs Järva vald Peetri vana koolimaja osaühingule Ardis Konsultatsioonid tingimusel, et seal avatakse mõne aasta pärast eakate hooldekodu. Nüüdseks on viiekümne kohaline eakate kodu Villa Alfred Peetri valmis ning ootab kliente.

„Läks pikemalt, kui planeerisime," sõnas hooldekodu eestvedaja Kristi Reinberg. Tema sõnutsi on hooldekodu loomine päris pikk protsess ning seetõttu on see võtnud ka pea kolm aastat. Kuigi algselt planeeriti hooldekodu avada juba kevadel, siis nüüdseks on avamine lükkunud novembrisse. „Kevadest on saanud sügis, kuid lõpuks on ta valmis."

Varasemalt mitmeid rolle täitnud Peetri pastoraadi maja on saanud eakate kodu loomisega uue rolli koos uhke nimega. „Juba 2009. aastal mõtlesime sellise nime välja," selgitas Reinberg ning jätkas, et kõik nende eakate kodud kannavad just sellist Villa Alfredi auväärset nime.

Kuigi maja oli enne müüki kasutuses Peetri koolina, siis Reinbergi sõnutsi vajas hoone põhjalikult renoveerimist. Uue ilme sai välisfassaad, kogu maja sai põhjalikult soojustatud ning ehitatud ümber hooldekodu funktsioone arvestades. „Väljakutseks oli pastoraadi osa," selgitas ta ja lisas, et peamiselt oli raskusi planeerimisega, kuna vanal majal olid paksud kiviseinad. Ligipääsetavust arvestades on hoonesse ehitatud kaldteed, toad on suured ning olemas on söögisaalid, puhkenurgad ja laiad koridorid.

Hoones on kokku 50 kohta ning valdavalt on tegemist kaheste tubadega. Tubades on uus inventar - tõstetav voodi, kummut, mida on võimalik muuta lauaks, laud koos toolidega ja kapp, kuhu kõik vajalik mahutada.

„Eks oligi raske. Saime valmis ja pingutame edasi," sõnas Reinberg. Tema sõnutsi on ka neile väljakutseks energiakriis ja pidevalt kõrgenevad hinnad. Avatav eakate kodu saab soojuse elektrist, mistõttu on elektrihind nende jaoks väga oluline. „Oleme proovinud ehitada võimalikult energiasäästlikult, kuid hooldekodus pole väga võimalik kokku hoida, tuba peab soe olema ja kõik vajalik olemas."

Kuigi hoone ise on valmis, siis on vaja veel tegutseda sellega, mis tekitaks päris eakate kodu tunde. Hetkel käib veel viimaste dokumentide korda seadmine, kuid lisaks otsitakse ka hoogsalt personali ning ka kliente.

„Huvilisi on juba olnud," selgitas Reinberg ja lisas, et pideva valmimisaja edasi lükkumisega ei ole nad oma teenuseid veel kuigivõrd reklaaminud. Siiski on nüüd aeg ka huvilistel ühendust võtta. Tema sõnutsi sõltub kohahind kliendi hooldusvajadusest. „Lõplik hind ei ole veel paigas, esimestele tulijatele on ka soodushind," sõnas Reinberg. Huvilistel palutakse ühendust võtta, et siis juba täpsemalt rääkida võimalustest ja tingimustest. Hetkel ei osanud ta prognoosida kui kiiresti võib hooldekodu täituda. „Eks täituvus sõltub asukohast, tingimustest, kohamaksust ja personalist."

Ka töötajaid otsitakse hoogsasti. Kuigi on tehtud juba mitmeid eelkokkuleppeid, oodatakse siiski ka huvilisi ühendust võtma. „Loodan, et ka siit piirkonnast on huvilisi hooldekodus töötamise vastu," rääkis Reinberg. „Personalikulud on suurim kuluartikkel hooldekodu tuludest. Kõik need tublid inimesed, kes tänuväärset tööd teevad, peavad saama väärika tasu."

Maris Praats