Imaveres esitleti kooli ajaraamatut

Pildil: Järva valla abivallavanem Tiina Oraste ja volikogu aseesimees Jüri Ellram andsid Ada Nõmmkülale Järva vallavalitsuse tänukirja kooli ajaraamatu koostamise ning kodulooalaste uurimistööde eest Imavere piirkonnas.

 

MTÜ Tahe Teha andis välja Imavere kooli ajalooraamatu, selle koostas koduloouurija Ada Nõmmküla, kelle sõnul tekkis raamatut kokku pannes palju küsimusi: millised olid Imavere kandi koolid, millal tekkisid ja millised olid talurahvakoolid, millistes külades need olid. „Teine osa raamatust on mälestused ammustest aegadest, kui siin elasid Jaan Jung ja tema vennad-õed. Tema ühe venna poeg oli Artur Jung, elukutselt advokaat, kes suri 1959. aastal raja taga – temalt paljud mälestused pärit ongi," rääkis Nõmmküla. Ta tunnustas ka Imaveres oma õpetajateed alustanud ja nüüd esitlusel viibinud Ella Borkveli, kes oma mälestused väga huvitavalt kirja pani.

Nõmmküla juhtis tähelepanu Imevere eripärale: 1949. aastani oli Imavere truu Viljandi maakonnale, 1950 – 1963. aastani kuulus Põltsamaa rajooni ja sealt edasi Paide rajooni alla. Osa Tammeküla külje all olevaid maid olid 1931. aastani hoopis Adavere valla maad ja Lõimetsa kooli käisid nii Käsukonna, Pällastvere kui ka osa Imavere kandi lapsi. Kikevere kihelkonnakool oli vene õigeusu kool, kus õppis palju lapsi.

Lisaks on vallamajad kolm korda põlenud ja keeruline oli materjale leida.

Üles ehitas ta teose ajaraamatuna aegade algusest kuni aastani 1963 ehk aimu saab sel perioodil piirkonnas tegutsenud koolide elust-olust.

 

Hariduselu sai alguse Tammekülas aastatel 1810 – 1820. „Tammeküla kool, kus olid järjepanu õpetajaks Jungid, lõpetas tegevuse 1900. aasta paiku. Järaveres alustas kool 1827, sellest ajast loetakse Imavere kooli sünniaega," selgitas Nõmmküla. „Vaatlesin Imavere ja Käsukonna poolt eraldi. Oli kaks suuremat ühinemist: algul ühinesid Imavere piirkonna koolid mõisamajja, siis Käsukonna ümbruskonna külakoolid Käsukonda. Päris täpseid andmeid, millal need on tegevuse lõpetanud, ma ei leidnudki. Näiteks selgus, et Käsukonna kool ei lõpetanud tegevust mitte aastal 1963, vaid 1972."

 

Raamatus on ka õpetajate lühielulood. „Andmeid andsid sugulased või ka need õpetajad ise, kes veel olemas on," ütles Nõmmküla.

Ta on tänulik paljudele, kes teda raamatu koostamisel aitasid. „Eelkõige koolile, kes mulle selle töö usaldas, samuti Eesti rahvusarhiivile ja Järvamaa muuseumile – Ründo Mültsi juhatuseta oleks raamat väga poolik," tunnistas Nõmmküla ja lisas, et mingid materjalid olid tal kogutud. „Kui hakkasime tegema Imavere valla ajalooraamatut, jäid mulle mõned asjad näppu, talletasin need tulevikuks. Olid ka mõne inimese kirjutatud mälestused. Abi oli Aino Kärdi kogutud materjalidest."

 

Nõmmküla meelest on raamatus vajaka infost kooliteenijate ja sõjaajal toimunud õppetöö kohta. „Kui MTÜ Tahe Teha plaanib teha raamatu teist osa, saab seda aega täiendada ja tasandada ära ka esimese raamatu apsud," pakkus Nõmmküla ja lisas, et talle oli kooli ajalugu uurida uus kogemus.

Raamatu kujundas Saara kirjastus. Väljaandmist toetas Järva vald.

 

Esitlusel esitasid mälestusi koolielust Jüri Ellram, Viiu Kask, Pille Kotka, Jüri Lemetsar, Sirli Bull, Tiina Lohur ja Ann Roots.