Euroopa Parlamendi valimised startisid

Täna, 3. juunil paar minutit enne kella 12 keerati lukust lahti Järva valla valimisjaoskonna nr 1 uks Järva-Jaani teeninduskeskuses. Euroopa Parlamendi valimiste eelhääletamine võis alata.

Kümmekond minutit hiljem oli esimene valija platsis. Mihkel-Uno Kilk (pildil) on alati valimas käinud. Küsimusele, miks ta pidas tähtsaks tulla Euroopa Parlamendi valmistel hääletama, vastas Kilk, et kui kutsutakse, tuleb minna. Kilk tunnistas, et tal oli kaks valikut. „Euroopas peaks meid esindama aktiivne inimene ja meie vabariigi asjad kõik välja tooma, meie eest seisma. See inimene, kelle valisin, on europarlamendis juba neli aastat olnud ja tema juba teab kõike, oskab võõrkeeli, sest seal on vaja inglise ja saksa keel. Prantsuse keelest pidi ka aru saama. Seda on ju vaja, sest saadikud peavad ka Strasbourgis käima. Kuigi – see on raha raiskamine," arvas Kilk.

„Mul saab sel aastal jõulupühade aegu 60 aastat Järva-Jaanis elatud ja järgmisel aastal 60 aastat abielu," lisas Kilk.

Järgmisena saabus valima Pärja Lusmägi, kes käib valimas alati, kui on võimalust. „Kes siis meie riigi eest seisab? Valijad. Kui ei vali, siis ei tea, mis sealt tulla võib," ütles ta ja lisas, et tegi oma valiku ära juba varakult. Ta ei lase end mõjutada, vaid suudab oma peaga valida selle, kes tundub tema jaoks õige. Ikka selle järgi, kes on suutnud talle meelepärane olla. „Oma tegude järgi, mis ta on öelnud ja mida seni teinud. Keda ma usaldan ja kellest ma tean, et temast võib asja saada. Ma ei vali suvalt, keda iganes," ütles Lusmägi. „Mina valin, keda mina tahan."

Järva valla valimiskomisjoni esimees Karin Tenisson-Alev ütles, et eelhääletamine toimub: 03.–06.06 (esmaspäevast neljapäevani) valimisjaoskonnas nr 1. Hääletamine algab kell 12 ja lõpeb kell 20.

07.06. ja 08.06 (reedel ja laupäeval) saab hääletada kõigis valimisjaoskondades. Hääletamine algab kell 12 ja lõpeb kell 20.

03.–06.06 (esmaspäevast neljapäevani) ööpäevases hoolekandeasutuses ajavahemikul 9–20.

03.–08.06 (esmaspäevast laupäevani) saab hääletada elektrooniliselt. Hääletamine algab 03.06 kell 9 ja kestab 08.06 kella 20-ni.

Järva vallas on viis valimisjaoskonda.

Valimisjaoskonna nr 1 hääletamisruum asub 03.–09.06 Järva-Jaani teeninduskeskuses (Pikk tn 56, Järva-Jaani alev, Järva vald, Järva maakond). Valimisjaoskonna nr 1 teine hääletamisruum asub 08.06 Peetri kooli hoones (Kesktee 11, Peetri alevik, Järva vald, Järva maakond).

Valimisjaoskonna nr 2 hääletamisruum asub 07.–09.06 Aravete raamatukogus (Piibe mnt 21/2, Aravete alevik, Järva vald, Järva maakond). Valimisjaoskonna nr 2 teine hääletamisruum asub 07.06 Ambla kultuurimajas (Pikk tn 15, Ambla alevik, Järva vald, Järva maakond) ja 08.06 Albu rahvamajas (Albu rahvamaja, Albu küla, Järva vald, Järva maakond). ·

Valimisjaoskonna nr 3 hääletamisruum asub 07.–09.06 Koeru teeninduskeskuses (Paide tee 5, Koeru alevik, Järva vald, Järva maakond).

Valimisjaoskonna nr 4 hääletamisruum asub 07.06 ning 09.06 Koigi koolis (Mõisavahe tee 10, Koigi küla, Järva vald, Järva maakond). Valimisjaoskonna nr 4 hääletamisruum asub 08.06 Päinurme rahvamajas (Meierei tn 6, Päinurme küla, Järva vald, Järva maakond).

Valimisjaoskonna nr 5 hääletamisruum asub 07.–09.06 Imavere teeninduskeskuses (Viljandi mnt 11, Imavere küla, Järva vald, Järva maakond).

Kodus hääletamist viiakse läbi 07.–09.06 ajavahemikus 9–20. Kodus hääletamist korraldavad kõik valimisjaoskonnad. Kodus hääletamist saab taotleda, kui valija mõjuva põhjuse tõttu ei saa hääletada valimisjaoskonna hääletamisruumis.

Kodus hääletamiseks: 1) esitab valija kuni valimispäeva ehk 09.06 kella 14-ni kirjaliku taotluse;

2) esitab valija taotluse telefoni teel (nr 5304 0980) 07.–08.06 (reedel ja laupäeval) kella 12-st 20-ni ning 09.06 (valimispäeval) kella 9-st 14-ni.

Kodus hääletamise taotluses märgitakse valija nimi, isikukood, aadress, sidevahendi number ja kodus hääletamise põhjus.

Valimispäeval 09.06 algab hääletamine kell 9 ja lõpeb kell 20.

Euroopa Parlamendi valimised toimuvad ühes üleriigilises valimisringkonnas. Valimistel ei ole valijad seotud oma kodule lähimate valimisjaoskondade hääletamisruumidega, hääletada saab ükskõik millises valimisjaoskonnas.

Valimiskomisjoni esimees on vallasekretär Karin TenissonAlev, e-post karin.tenissonalev@jarva.ee, tel 5304 0980 ja aseesimees on Jaanika Aava, e-post jaanika.aava@jarva.ee, tel 505 2932. Valimiskomisjoni liikmed on Mati Tatrik, Merike Luuk ja Ines Kurvits.