Ukraina kodanike perehüvitiste taotlemise protsess ja sellega seotud nõuete uuendused Eestis
Eestis makstakse peretoetusi inimestele, kes siin elavad ja kasvatavad siin lapsi. Seaduste kohaselt ei ole lubatud vastu võtta ühesuguseid toetusi eri riikidest. Kui perel on seoseid Euroopa Liidu liikmesriikidega, määratakse perehüvitiste õigustatus Euroopa Liidus kehtivate reeglite alusel. Alates aasta algusest määrab Sotsiaalkindlustusamet perehüvitisi kuni inimese elamisloa kehtivusaja lõpuni. Kui inimese elamisluba pikendatakse, peab ta esitama sotsiaalkindlustusametile uue perehüvitiste taotluse. Kõige mugavam on seda teha meie iseteeninduse kaudu, lisaks on võimalik avaldus esitada digiallkirjastatuna e-kirjaga aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee või täita meie klienditeeninduses.
Tegemist ei ole seadusemuudatusega – selline nõue (SÜS § 21) on kehtinud alates seaduse vastuvõtmisest. Küll on tõsi, et Ukraina sõja alguses, kui Eestisse saabus tuhandeid põgenikke, ei küsinud me andmeid arusaadavatel põhjustel. Selliseks rahvahulgaks ei olnud valmis ükski asutus. Eesti eesmärk oli, et Eestisse jääda soovivad Ukraina sõjapõgenikud saaksid võimalikult kiiresti elamisload ajutise kaitse direktiivi alusel ning saaksid Eestis alustada iseseisvat elu.
Perehüvitiste taotlemiseks palume esitada vajalikud dokumendid 30 kalendripäeva jooksul Sotsiaalkindlustusameti iseteenindusportaali kaudu, saata need digiallkirjastatult aadressile info@sotsiaalkindlustusamet.ee või esitada need meie klienditeeninduses.
- lapse sünnitunnistus;
- abielutunnistus (kui taotleja perekonnanimi lapse sünnitunnistusel erineb lapse omast);
- tõend Ukraina perehüvitiste saamise/mittesaamise/lõpetamise kohta (vastav juhend on leitav siit: https://www.msp.gov.ua/news/22824.html);
- koolitõend (kui laps õpib välismaal);
- tõend teise lapsevanema puudumise kohta sünniaktis (kui soovid taotleda üksikvanema lapse toetust).
Juhime tähelepanu sellele, et kui inimene esitab hilinemisega tõendi, et ta ei ole Ukrainast perehüvitist saanud ja samal ajal on tema elamisluba Eestis pikendatud, maksame talle perehüvitise tagasiulatuvalt alates elamisloa kehtivuse alguskuupäevast. Meie senine praktika näitab, et elektroonilised tõendid on inimestel võimalik Ukrainast saada keskmiselt ühe nädala jooksul.
Eestis saavad vanemliku hoolitsuseta Ukraina lastele perehüvitisi taotleda, kui nad on ametlikult eestkostel või hooldusperega lepingu sõlminud ja neil on tõendatud, et nad ei saa Ukraina riigilt perehüvitisi.
Lisaks tasub tähele panna, et Ukraina inimene peab veenduma, et rahvastikuregistris oleks sisse kantud tema postiaadressi.
Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt leiate sagedamini esitatavate küsimuste vastused nii eesti kui ka vene keeles.
Juhul kui Teil tekib täiendavaid küsimusi perehüvitiste teemade osas, palume pöörduda nõunik Artur Panovi poole (Artur.Panov@sotsiaalkindlustusamet.ee, tel. 5352 2842).
Ukraina heaks on võimalik teha annetusi:
Ukraina sularahas välja makstud pensioni kätte saamiseks Eestis tuleks Ukraina pensionäridel teha Sotsiaalkindlustusametile avaldus |