Miks me jätkame Järva valla haridusvõrgu ümberkorraldamist?

  • Suuremad haridusvõrgu ümberkorraldused tehti juba eelmisel kevadel, kui Järva vallavolikogu 24. märtsi istungil otsustas lõpetada Ambla-Aravete kooli III kooliastme tegevuse järk-järgult aastatel 2022-2024, sarnaselt korraldati ümber ka Peetri kooli tegevus, samuti otsustati Aravete Keskkoolis järk-järgult keskhariduse andmine lõpetada, nii et 1. septembrist 2023 on Aravete keskkooli tegutsemise vorm põhikool, Imavere lasteaed Mõmmi ja Imavere põhikool liideti ja kannab läinud aasta 1. septembrist nime Imavere Kool ning otsustati põhimõte, et kui Koeru Keskkooli ja Järva-Jaani Gümnaasiumi 10. klassi täituvus kahel järjestikusel aastal on 10. novembri seisuga väiksem kui 15 õpilast, siis gümnaasiumi osa suletakse.
  • Haridusvõrgu uuendamine on ette võetud selleks, et meie vallas antav põhiharidus oleks kvaliteetne, jätkusuutlik, ühtlaselt heal tasemel ning pakuks eakohaseid arenguvõimalusi kõikidele lastele ja noortele.
  • Soovime, et meie õpetajad nii lasteaedades kui koolides vastaksid ametikoha kvalifikatsiooninõuetele ning tunneksid, et nad on võrdselt ja õiglaselt koheldud ning väärtustatud ühtsete töö- ja palgatingimustega. 
  • Ümberkorraldamise eesmärk on valla eriilmeliste kantide jätkuv väärtustamine, traditsioonide hoidmine unustamata kogu valla arengut ja piirkondade sidusust.  
  • Riiklik rahastamispoliitika ei toeta Järva valla haridusvõrku.  

Millest on tekkinud ajasurve?

  • Ajasurve tuleneb haridusvõrgu ümberkorraldamisel seadustest tulenevatest tähtaegadest (järgmiseks õppeaastaks planeeritavate haridusvõrgu ümberkorralduste osas tuleb Haridus- ja Teadusministeeriumile sellest teada anda hiljemalt 1. aprilliks ja alushariduse ümberkorraldamisel viis kuud enne kavandatavat muudatust).  

Miks ei ole meie praegune haridusvõrk jätkusuutlik?  

  • Järva vallas on kaheksa üldhariduskooli (neist kolm gümnaasiumi, viis lasteaed-põhikooli ja kolm lasteaeda).  Kokku õpib meie koolides 1040 õpilast ning lasteaias käib 463 last.
  • Järva valla arengukava 2022-2030 lisas 1. Toimekeskkonna lühiülevaade (allikas: Jarva valla toimekeskkonna luhiulevaade.pdf (riigiteataja.ee)) on esile toodud, et põhihariduse kui kohustusliku hariduse edasisel arendamisel on vajalikud muutused, sest õpilaste arvu silmas pidades on vallas liiga palju põhiharidust võimaldavaid asutusi, kus töötab poole rohkem klassikomplekte, kui laste arv optimaalselt võimaldab.
  • Riiklik hariduse rahastamine võimaldab riigi rahastusest katta õpetajate, tugispetsialistide ja juhtide palkasid sellistes koolides, kus põhikooli kõigis kolmes kooliastmes kokku on vähemalt 90. Järva vallas on selliseid koole viis kaheksast.
  • Aravete Keskkoolist kümne kilomeetri raadiuses asub veel kaks kooli (Ambla, Albu) ja veel neli lasteaia tegevuskohta (Aravete, Ambla, Albu, Ahula).
  • Järva-Jaani Gümnaasiumi gümnasistide arv on vähenenud arvuni, millega ei suudeta tagada gümnasistidele nõuetekohast õppekava.
  • Õpetajate palgakasvu prioriteetsus riigis toob omavalitsuse eelarvele kaasa väga suure koormuse läbi koolipersonali, tugispetsialistide ja noorsootöövaldkonna spetsialistide palgasurve.
  • Õpetajate palgasüsteem peab olema motiveeriv, et hoida tugevaid õpetajaid ja kaasata noori.  

Kuidas me ümberkorraldamise teeme? 

  • Vallavalitsus on koostanud kaks volikogu otsuse eelnõud,  mis läbisid  veebruari lõpus ja märtsi esimesel poolel kooskõlastusringid. Eelnõud läbisid haridus- ja noorsootöökomisjoni ning eeldavasti võetakse otsus vastu vallavolikogu 30. märtsi istungil.
  • Aravete Keskkooli, Albu Põhikooli ja Ambla-Aravete Kooli tegevuse ümberkorraldamine. Eelnõud tutvustati ja anti arvamuse andmiseks Albu Põhikooli hoolekogule (27.02.2023), õpilasesindusele (07.03.2023), õppenõukogule (08.03.2023), Aravete Keskkooli õpilasesindusele (08.03.2023) ning Aravete Keskkoolile, kes arvamust ei avaldanud, õppenõukogule (07.03.2023), Ambla-Aravete kooli õppenõukogule (07.03.2023) ja Järva valla noortevolikogule (07.03.2023).
  • Järva-Jaani Gümnaasiumi Tegevuse ümberkorraldamine. 08.03.2023 toimus vallavalitsuse esindajate kohtumine kooli hoolekogu ja 9. klassi lastevanematega. 08.03.2023 toimunud erakorralisel hoolekogu koosolekul otsustati ettepanekut Järva-Jaani Gümnaasiumi keskhariduse tasemel koolitustegevuse järkjärguliseks lõpetamiseks 1. septembrist 2023. aastal üksmeelselt toetada. 09.03.2023 toimunud erakorralisel õppenõukogu koosolekul otsustati ettepanekut Järva-Jaani Gümnaasiumi keskhariduse tasemel koolitustegevuse järkjärguliseks lõpetamiseks 1. septembrist 2023. aastal üksmeelselt toetada. Eelnõuga tutvus ja andis arvamuse ka Järva valla noortevolikogu 12.03.2023 toimunud istungil.  

Mida tehakse? 

  • Kõik koolimajad ja lasteaed hoonete ja asukohtadena jäävad alles ning töötavad edasi.
  • Õpilaste ja lasteaialaste igapäevast töökorraldust suuri muudatus ei toimu.
  • Koolide ühendamise ja lasteaedade ühendamise tulemusena moodustub Põhja-Järva piirkonda kaks haridusasutust: põhikool tegevuskohtadega Albu, Aravete, Ambla ning lasteaed tegevuskohtadega Albu, Ahula, Aravete, Ambla.
  • Järva-Jaani Gümnaasiumis ei avata  2023/24 õppeaastal 10. klassi nii statsionaaris kui kaugõppes.
  • Aravete Keskkooli ja Albu Põhikooli juhist saab Põhja-Järva koolijuht.
  • Ambla-Aravete Kooli juhist saab Põhja-Järva lasteaia juht.

Seotud dokumendid

Albu Põhikooli, Aravete Keskkooli ja Ambla-Aravete Kooli tegevuse ümberkorraldamine eelnõu ja seletuskiri

Järva-Jaani Gümnaasiumi tegevuse ümberkorraldamine eelnõu ja seletuskiri

Põhja-Järva lasteaia põhimäärus eelnõu ja seletuskiri

Põhja-Järva Kooli põhimäärus eelnõu ja seletuskiri

Järva-Jaani Gümnaasiumi pöördumine

Ambla kooli õpetajate pöördumine

Vastuskiri Ambla kooli õpetajate pöördumisele

Ambla koolis õppivate laste vanemate nimel pöördumine

Vastuskiri Ambla koolis õppivate laste vanemate nimel pöördumisele

Haridusvaldkonna arengukava 2021–2035

Haridusvõrgu teabepäeva kokkuvõte:"Nähkem rohkem positiivsust!"

Järva Vallavalitsuse ja selle hallatavate asutuste optimaalse piirkondliku struktuuri kujundamine

Uuringud:

Järva valla toimekeskkonna lühiülevaade

Järva valla hariduselu analüüs, 2021. aastal

JÄRVA VALLA HARIDUSVÕRGU ANALÜÜS, 2019. aastal

Järva valla rahvastiku- ja teenusvajaduse prognoos aastani 2040